Więcej o autorze

 

Toruń widzialny i niewidzialny w wymiarze XXL.

Panorama Torunia jest postrzegana jako jeden z cudów Polski. W konkursie internetowym została sklasyfikowana na drugim miejscu, zaraz po Kopalni Soli w Wieliczce jako jeden z 7 Cudów Polskich”. Panoramę można oglądać bezpośrednio w Toruniu, stojąc na pomoście na Kępie Bazarowej lub w internecie, korzystając z kamer internetowych. W zależności od stanu wody w Wiśle można przejść kilkadziesiąt metrów w lewo lub w prawo i obserwować z różnych miejsc zmieniający się jej wygląd. Przybliżając się do starego mostu drogowego w pewnym momencie ukazuje nam się zza Katedry Janów wieża Toruńskiego Ratusza, mniejsza, ponieważ znajduje się dalej od brzegu Wisły, ale jakże istotna. Czym że jest panorama Torunia i sam Toruń bez Ratusza zajmującego centralne miejsce na Rynku staromiejskim? Widok ten ukaże się jednak tylko tym , którzy opuszczą pomost mostu świetlnego i przejdą około stu metrów w stronę mostu drogowego i w zależności od poziomu wody będą wyglądali ostrożnie zza drzew widząc tylko fragment mostu drogowego i kolejowego. Jeżeli jednak dopisze im szczęście i poziom wody będzie niski, mogą wejść na kamienne progi wykorzystywane często przez wędkarzy i z jednego z nich ukaże się pełna panorama Miasta wraz z możliwością odwrócenia się do tyłu i obejrzenia drzew Kępy Bazarowej podchodzących do samego brzegu rzeki. W tym miejscu brzeg jest wysoki porośnięty krzakami i mało dostępny. Niebezpieczny jest szczególnie zimą kiedy śnieg i lód stwarza niebezpieczeństwo wpadnięcia do wody. Sam tego doświadczyłem około 10 lat temu kiedy to jeszcze na filmach fotografowałem panoramę miasta i przez nieuwagę zaliczyłem kąpiel w rzece pod załamanym lodem. Z opresji uratował mnie, wyciągając mnie z wody spomiędzy lodu, przyjaciel z Łotwy któremu chciałem pokazać zimowe piękno mroźnej panoramy pięknego Torunia.

Mając duży szacunek dla Wisły i respekt przed jej potęgą i grozą, często wykonuję panoramy Torunia zarówno z Kępy Bazarowej jak i z mostów kolejowego i drogowego.  W ramach festiwalu „Wizje” chcę przedstawić dwie panoramy Torunia w skali w jakich dotychczas nie były prezentowane. Panoramy będą prezentowane jako wydruki fotograficzne w rozmiarze 3 metry wysokości i 50 metrów długości.

Postanowiłem ukazać jedną panoramę dzienną z pięknymi chmurami, wykonaną w czerwcu, kiedy to słońce jest bardzo wysoko i intensywnie oświetla całe miasto. Druga panoramę wykonałem w świetle podczerwonym czyli niewidocznym dla naszego wzroku, a jedynie odczuwalnym jako ciepło. Nawiązuję w ten sposób do wcześniejszego projektu panoramicznego „Toruń Niewidzialny”, prezentowanego w Muzeum podróżników w Toruniu oraz Instytucie Kultury Polskiej w Sofii w Bułgarii. Niezwykłość tej panoramy polega na tym, że niewielu fotografów zajmuje się panoramami podczerwonymi w rozdzielczościach większych niż internetowe, a ta, prezentowana w czasie festiwalu „Wizje” jest gigapixelową gdyż jej wielkość to około 5,5 miliarda pixeli. Zapraszam do oglądania obu panoram z bliska , do oglądania i podglądania drugiego brzegu raz jako normalnej wielkiej, dziennej gigapixelowej panoramy, a z drugiej strony ekspozycji do oglądania takiejże panoramy podczerwonej z pięknymi chmurami i białymi drzewami, które nie są pokryte szronem jak często wydaje się oglądającym drzewa z białymi liśćmi, tylko jest to „efekt Wooda”, fizyka który zauważył, że rośliny z chlorofilem odbijają prawie całe ciepło które do nich dociera czyli mówiąc inaczej „świecą w podczerwieni”.

Zapraszam na szczególną wystawę w plenerze dwóch wielkoformatowych panoram XXL wydrukowanych W formacie 3 na 50 metrów ukazujących nasze miasto w świetle widzialnym i niewidzialnym.

Zapraszam do spacerowania wzdłuż obu mostów i bulwaru, do oglądania budynków i ludzi. Chciałbym aby oba zdjęcia były zaproszeniem do zabawy i fotografowania się na tle panoram w dowolny sposób, aby były pretekstem do wyrażenia emocji jakie towarzyszą poznawaniu nowych rzeczy do zmierzenia się z wizją autora będącego od wielu lat zafascynowany miejscem w którym mieszka i tworzy fotografie.

 

stat4u